Toplu İbadete Verilen Aradan Sonra İlk Cuma Namazı

Toplu İbadete Verilen Aradan Sonra İlk Cuma Namazı
29.05.2020
257
A+
A-

Toplu İbadete Verilen Aradan Sonra İlk Cuma Namazı. Bilecik’te Camiler Cemaatine Kavuştu İlk Cuma Namazı Kılındı. Yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ülkemizde toplu ibadete ara verilmesinin ardından Bilecik’te ilk Cuma namazı, cami avlularında sosyal mesafe kurallarına uyularak kılındı.

Yaşanan pandemi nedeniyle toplu ibadete ara verilmiş, camiler ibadete kapatılmıştı. Koronavirüs pandemisinin İlk dönemi atlattığımız ve ikinci dönem olan kontrollü sosyal yaşama geçtiğimiz şu günlerde tedbirler gevşetildi, İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge kapsamında alınan tedbirlerle camiler bugün itibariyle ibadete açıldı.

Bugün itibariyle camilerde cemaatle namaz kılınabileceğine ilişkin kararı 23.05.2020 tarihinde alınan İl Umumi Hıfzıssıhha Kararları Bilecik Valiliği internet sitesinde yayınlandı.

Bilecik İl Umumi Hıfsızsıhha Kurulu kararına bağlı olarak İl Müftülüğünce belirlenen Bilecik’te Cuma Namazı Kılınabilecek Camiler Listesi duyuruldu. Bilecik İl Müftülüğünce belirlenen listede yer alan stadyum meteorolojik şartlar uygun olmadığı için Vali Şentürk ve protokolün katılımıyla kılınacak Cuma namazı kapalı pazara alındı. Kapalı pazar girişinde maskesi olmayanlara maske dağıtımı ve dezenfektan dağıtımı için personel görevlendirildi.

Kapalı pazarda İl Müftüsü Ali Erhun tarafından kıldırılan Cuma namazına Vali Bilal Şentürk, Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant, önceki dönem Belediye Başkanı Nihat Can ve cemaat katıldı. Şerifpaşa Camisinde de avlu ve devamındaki park alanı tamamen doldu.

Bugünden itibaren öncelik cami bahçesi veya avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik veya mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek, cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacak.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.