Şüphelinin Aracında ve Üzerinde 6 Kilo Bonzai Maddesi

Şüphelinin Aracında ve Üzerinde 6 Kilo Bonzai Maddesi
13.02.2020
428
A+
A-

Şüphelinin Aracında ve Üzerinde 6 Kilo Bonzai Maddesi. Bilecik’te yapılan rutin çalışmalarda 6 kilogram bonzai maddesi ele geçirildi.

Bilecik Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince il genelinde uyuşturucu madde kullanan ve ticaretini yapan şahıs ve organizasyonların yakalanmasına yönelik olarak yapılan çalışmalarda 10/02/2020 günü H.K. isimli şüpheli şahsın kullandığı araçta şüphelinin üzerinde yapılan aramalarda toplam 6043,89 kg Sentetik Kannabinoid (Bonzai) maddesi ele geçirildi.

Gözaltına alınan H.K. isimli şahıs ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü. Bilecik Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki sorgusunun ardından işlemleri tamamlanan H.K. “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak” suçlamasıyla çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak Bilecik M Tipi Kapalı Cezaevine teslim edildi.

İlk olarak İspanya, Almanya, Rusya ve Avustralya’da kullanılan uluslar arası literatürde K2 ve Spice olarak tanınan Türkiye’ye ilk sokulmaya çalışıldığında üzerinde bonzai yazan poşetlerle getirildiğinden ismi bonzai olarak kalan bu maddenin tamamen sentetik ve çok tehlikeli olduğu bilinmekte.

Hint Keneviri maddesiyle aynı etkileri gösteren bonzai ilk olarak Eskişehir ilinde ele geçiriliyor. Daha sonra İstanbul’a geliyor ve 2002 yılından bu yana kullanıldığı söylenmekte.

Uyuşturucu satıcıları tarafından bitkisel olduğuna inandırılmaya çalışılsa da bu sentetik madde ülkemizde bulunan yavşan otunun üzerine sıkılıp kurutulduktan sonra piyasaya sürülüyor. Hatta satıcıların maddeyi çoğaltmak adına içine florasan maddesinden tutun da fare zehrine kadar her türlü zararlıyı ekledikleri raporlara geçmiş durumda.

Bonzai satıcılarının hedef kitlesi ise ergenlik çağındaki gençler. Denemenin bile tehlikeli olduğu, ilk kullanımda dahi bağımlılık oluşturabilen bu madde gençlerimiz için büyük tehlike oluşturuyor.

Kullanımında ölüm oranının çok yüksek olduğu bilinen bonzai alak kişilerde ise belirtiler, Baş dönmesi, halüsinasyon, hafıza kaybı, duygu ve düşünce bozuklukları, oryantasyon bozukluğu, görme ve işitme ile ilgili, algıda bozukluklar, geçici felç durumu, bilinç kaybı, ağrılı uyaranlara duyarsızlık, nöbetler ve koma, kalp çarpıntıları, ritim bozuklukları, kalp atışlarının artması, nabız yükselmesi, kan basıncında hızlı düşme, şok, kalp krizi, göğüs ağrıları, ağız kuruluğu, bulantı ve kusma, yutma güçlüğü, nefes darlığı, öksürük, kas kasılması, karın ağrıları ve kanamalar, hareket bozuklukları, kaslarda ağrı, sertlik ve kramplar, kan şekeri düşüklüğü, açlık hissi, iştah bozuklukları, sıvı kaybı, elektrolit bozuklukları ve aşırı terleme görülmekte.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.