Suda Bırakılan Misina Bir Cana Mal Oldu

Suda Bırakılan Misina Bir Cana Mal Oldu
25.06.2019
320
A+
A-

Suda bırakılan misina bir cana mal oldu. Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Günyurdu Köyü Mustafa Eldemir Barajında ağlarla bilinçsizce kaçak balıkçılık yapan şahısların su içinde bıraktıkları misina bir cana mal oldu.

Barajda biriken su içinde bir çalıya dolanmış haldeki Karabatak kuşunu fark eden Abdulkadir Kabaksoysalı hemen itfaiye ekiplerini arayıp yardım istedi.

İtfaiye ekiplerinin müdahale edemeyeceklerini bildirmeleri üzerine Jandarma ekiplerine haber verdi.

Jandarma ekipleri de Karabatak kuşunu kurtarmaları için Bilecik Doğa Koruma ve Parklar yetkililerinden yardım istedi.

Yetkililer, kuşa ulaşabilmek için bot ve ekipman gerekli olduğu için Pazaryeri İlçe Hastanesi 112 Acil Sevisinde görevli Mustafa Çelik ve Fatih Durgut’tan yardım istedi.

Olay yerine gelen Çelik ve Durgut botlarıyla suya girdi ve Karabatak kuşunun yanına ulaştı. Yapılan kontrolde 5 dakika öncesine kadar çırpınan kuşun öldüğü tespit edildi.

Kıyıya çıkartılan Karabatak kuşuna Jandarma ekiplerince kalp masajı yapıldı ama geri döndürülemedi.

Bilecik Doğa Koruma ve Parklar yetkilisi Hümmet Çelik, amatör balıkçılık yapanları uyardı.

Çelik, ”Bir olta ipi ucuna bağlı olarak kullanılan, çeşitli ebattaki misina ağ parçalarına bir kurşun ağırlık takılarak imal edilmektedir. İnce misinadan imal edilmiş olması nedeniyle su içinde her hangi bir yere takılınca kolayca kopabilmekte, kopan parçalar yıllarca suda kalıp, doğal yaşama karşı büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu haliyle tam bir doğa katili olup, aynı zamanda Amatör Balık Avcılığı ruhunu da yok etmektedir. Tırıvırı sadece balıklara değil, özellikle akarsularda sular çekildiğinde, daralan su yataklarında veya taşkınlarla kıyıya çıkan dal parçaları üzerinde bu ağa daha önce takılan balıkları yemeye gelen diğer her türden hayvana da zarar vermektedir. Canlıların hiçbir işe yaramaksızın, fark, zaman ve türlerini gözetmeksizin ölümüne neden olmasının yanı sıra, ince misinanın kesme-yaralama özelliği ile birçoğunun sakat kalmalarına yol açmaktadır. Bu nedenlerle kesinlikle kullanılmaması gerekir. Sadece bu ağ parçasının değil, tüm sentetik ve doğada yok olması uzun yıllar alacak ürünlerin veya atıkların avlaklara atılmaması, bırakılmaması, hatta görüldüğü yerden alınarak imha edilmesi gerekir. Doğaya bırakılan iki karışlık bir misina parçası bile hayvanların ayaklarına dolanarak sabit bir yere takılması sonucu ölümlerine veya sakat kalmalarına yol açar.” dedi.

Çelik, doğal yaşamı korumak için var güçleriyle mücadele ettiklerini ve bu gibi durumlarda duyarlı vatandaşların en kısa sürede kendilerine veya Jandarmaya ihbarda bulunabileceklerini belirterek, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.