Son Kullanma Tarihi Geçmemiş Ürün Küflü Çıktı

Son Kullanma Tarihi Geçmemiş Ürün Küflü Çıktı
16.02.2020
451
A+
A-

Son Kullanma Tarihi Geçmemiş Ürün Küflü Çıktı. Bilecik’te marketten aldığı içeceğin içinden çıkanlar tüyler ürpertti.

Bilecik’te yaşayan M.D. isimli vatandaş marketten satın almış olduğu içecekte farklı bir tat sezince ürünün paketini açmaya karar verdi. Paketi açan vatandaş gördüğü karşısında şok oldu. Pakette küf benzeri tortuların olduğunu aktaran vatandaş, çocuklarında sıklıkla tükettiği bu gibi içeceklerin daha iyi kontrol edilmesi gerektiğini belirtti ve bozulmuş olduğu gözlemlenen ürünün hava almış olabileceği veya uygun saklama koşullarında saklanamamış olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurduklarını bu nedenle marka ve satış yapan market ismi vermeyi düşünmediklerini ifade etti. Ürünün Üretim tarihi (Ü.T) 13.11.2019 olan içeceğin Tavsiye Edilen Tüketim Tarihinin ise 13.11.2020

Küf mantarı nedir, küflü gıdalar tüketilebilir mi onu inceleyelim. Üretimde kullanılmış olması yada sonradan oluşması önemli olan yani özellikle küflendirilmiş olan gıdalar var bunlarda değil sıkıntı. Sonradan saklama koşullarına uyulmadığı, nemli ortamda bekletildiği için binlerce küçük mantarların bir araya gelip oluşturduğu küf mantarları tehlike saçan. Tüketim tarihlerine dikkat edeceğiz diyemiyoruz artık yukarıdaki olaydan hareketle. Ne yapabiliriz içi gözüken ambalajları tercih edebiliriz olabildiğince. Yukarıda anlatılan şekilde üremiş olan mantarlar aflotoksin üreten küf mantarlarıdır. Astımlı hastalarda özellikle adında da geçen zehir (toksin) ürettikleri için ölümcül olabildiği bilinmekte.

Üretiminde içine konulan Penicillium mantarıyla özellikle küflendirilen rokfor peynirini rahatlıkla tüketebiliyorken saklama koşullarına uyulmaması, nemli ortamlarda bırakılması sebebiyle sonradan küflenen yumuşak peynirleri tüketmek son derece sakıncalıdır. Aynı şekilde meyve ve sebzelerde oluşan mantarlarda yaşamı tehdit etmekte tüketilmesi sakınca yaratmaktadır.

Aflotoksin üreten bu küf mantarı bir şekilde tüketilmesi durumunda en hafifi alerjik reaksiyon olmak üzere böbrek zafiyeti, kalpte ritm bozukluklarına hatta sinir sistemi hastalıklarına ve kansere sebep oldukları bilinmekte.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.