Şarbon Nedeniyle Karantina Başlatıldı

Şarbon Nedeniyle Karantina Başlatıldı
23.10.2020
211
A+
A-

Şarbon Nedeniyle Karantina Başlatıldı. Küçükbaş Hayvanlar Öldü İnceleme Başlatıldı. Bilecik’in Osmaneli İlçesine bağlı Balçıkhisar köyünde ikamet eden bir vatandaşa ait küçükbaş hayvanların ölmesi üzerine inceleme başlatıldı.

Bilecik’in Osmaneli ilçesine bağlı Balçıkhisar köyünde ikamet eden bir vatandaşa ait küçük baş hayvanlarının ölmesi üzerine, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri tarafından ölen hayvanlardan numune alındı. Alınan numunelerin üzerinde yapılan incelemelerde hayvanlarda şarbon hastalığının tespit edildiği öğrenildi.

Şarbon hastalığının tespitinin ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri tarafından gerekli önlemler alınarak, Balçıkhisar köyü karantina altına alındı ve köye hayvan giriş, çıkışları ile süt ve süt ürünlerin satışları 1 ay boyunca yasakladı.

Şarbon bakteriyel bir hastalık olup, şarbon hastalığının mikrobu Bacillusantracis çomak şeklinde hareketsiz bakterilerdir. Bu bakteriler dünyada Asya, Akdeniz, Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde görülmektedir. Hastalık ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile bulaşmaktadır. Toprakta ve meralarda bulunabilen bu bakteri temas durumunda bulaşabileceği gibi solunum yolu ile bulaşması mümkündür. Bunu önlemek amacıyla hayvanlar için bir aşı geliştirilmiştir, aşı % 90’ın üzerinde koruyucudur. Bu aşılar insanlara yapılmamaktadır.

Şarbondan korunmak için; Bölgemizde bulunan hayvanlar aşılanmalı ve hastalıklı hayvanların bölgemize girişlerine izin verilmemelidir. Hasta hayvan etleri tüketilmemelidir. Çiğ ve az pişmiş etler yenilmemelidir. Genel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Şarbon hastalığının kesin tanısı numune alınarak laboratuvar ortamında teşhis edilmektedir. Hastalık erken dönemde teşhis edilirse tedavi ile iyileşme şansı olduğundan, şarbon şüphesi durumlarında zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.