Sakarya Cennet Olsun Sloganıyla Kürek Çektiler

Sakarya Cennet Olsun Sloganıyla Kürek Çektiler
15.07.2019
352
A+
A-

Sakarya cennet olsun sloganıyla kürek çektiler. Bilecik Sakarya Nehri Gönüllüleri ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi işbirliğinde araştırma için Osmaneli İlçesi’nden Sakarya’ya kadar kürek çektiler.

Gönüllüler ve araştırma için hazır bulunan ekip, Bilecik’in Osmaneli İlçesinden botla nehre giriş yaparak Sakarya’ya kadar kürek çekti. Konu ile ilgili Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, ”Türkiye’nin ortak değeri ve üçüncü büyük nehri Sakarya ve Sakarya Nehrine ilçemiz sınırları içinde birleşen, topraklarımızı bereketli hale getiren Göynük Suyu, Göksu, Karasu kirlenmesin diye büyük caba harcıyoruz. Bu amaçla kurduğumuz ilimizin ilk arıtma tesisi ve kanalizasyon sistemimizle Sakarya Nehrini korumaya çalışıyoruz. Ancak nehrimizin ayakta kalması için Sakarya havzasında tüm yerleşim yerlerinin aynı duyarlılığı göstermesini bekliyoruz.” dedi.

Sakarya Nehrinin geçen zaman içinde büyük tahribata uğradığına dikkat çeken Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurfeddin Kahraman, 3 gün süreyle Sakarya Nehri’nde araştırma yaptıklarını, nehir araştırma gezisinde çekilen fotoğraf ve görüntülerle, suyun kirliliğini, nehir eko sisteminin barındırdığı türleri görüntüleyip, tarihi dokulara ait bulguları rapor haline getirmeyi planladıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Şahin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin yaptığı çalışmaların ülke çapında ses getirdiğini Sakarya Nehrindeki kirliliğin giderilmesi konusunda büyük çaba gösteren Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurfeddin Kahraman’a ve Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş’a teşekkür ederek, Osmaneli Belediyesi olarak Sakarya ve diğer nehirlerin kirlenmemesi için tüm etkinlik ve projelere destek verdiklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.