Neresinden Baksan Zarar

Neresinden Baksan Zarar
09.03.2021
398
A+
A-

Neresinden Baksan Zarar. Dodurga Beldesinde Ateşe Verilen Hurda Lastikler Söndürüldü. Bilecik’in Bozüyük İlçesine bağlı Dodurga Beldesi yakınlarında kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından hurda lastikler ateşe verildi.

Alınan bilgilere göre, Bilecik’in İlçesi Bozüyük, Dodurga Beldesi yakınlarında hurda lastikler bir alana istiflenip yakıldı. Olayın ihbarının ardından yangın mahalline 112 Acil Çağrı ekipleri tarafından Dodurga Belediyesi İtfaiyesi sevk edildi. Kısa sürede hurda lastiklerin yakıldığı yere ulaşan ekipler alevlere müdahale etti. Yangın kısa sürede söndürüldü.

Dodurga Belediye Başkanı Selim Tuna, sosyal medya hesaplarından olayı duyurdu ve yangının söndürüldüğü bilgisini paylaştı. Olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi.

Peki hurda lastik yakmak ne kadar zararlı? Hurda lastik yakılmasıyla yayılan gazların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkileri biliniyor mu? Hurda lastikleri yakmak yerine lastik aldığımız bayiye geri götürebileceğimizi hurda lastiklerin geri dönüşümünün yapıldığını biliyor muyuz?

25 Kasım 2006 tarih ve 26357 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği konulu kararında; Geri kazanım ve bertaraf işlemlerinin, hava, su, toprak, bitki ve hayvanlar üzerinde tehlike yaratmadan, ses ve koku yoluyla çevreye herhangi bir olumsuz etkide bulunmadan ve doğal çevre ile koruma alanlarına zarar vermeden yapılması zorunludur der. Yine Yönetmeliğin 25. maddesinde ise aksi durumda uygulanacak müeyyidelerden bahseder.

Ömrü Tükenmiş Lastiklerden kaynaklanan her türlü çevresel zararın giderilmesi için yapılan harcamalar, kirleten öder prensibine göre karşılanır. Dodurga Beldemizdeki olayda yapan kişi ya da kişilerin tespiti zor da olsa çünkü bunu yapan şahıslar kameraların olmadığı uzak köşeleri tercih ettiği, açıkca her şeyin bilincinde olan bu şahısların çevreye ve sağlığımıza verdikleri zarar yanlarına kar kalacak.

Lastiklerin yakılırken havaya yaydığı zehirli gazların zararı bir yana söndürülmek zorunda olan bu lastiklerin söndürülme aşamasında kullanılan kimyasalın toprağa, yaban hayata olan etkileri bir yana. Neresinden Baksan Zarar

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.