Kuyulu Mescidin Şadırvan ve Tuvalet Sorunu Çözülüyor

Kuyulu Mescidin Şadırvan ve Tuvalet Sorunu Çözülüyor
26.07.2019
408
A+
A-

Kuyulu Mescidin şadırvan ve tuvalet sorunu çözülüyor. Bilecik’in Söğüt İlçesinde bulunan Kuyulu Mescit adıyla anılan mescitte tuvalet ve şadırvan sorununu çözmek için iş birliğine gidildi.

Adını önünde bulunan kuyudan alan Osmanlı’nın da ilk mescidi olarak bilinen Kuyulu Mescit’teki mevcut şadırvan ve tuvalet sorunu için Söğüt Belediyesi ile Kopuzlar Vakfı arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Yıl içerisinde binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilen rivayetlere göre 623 yıl hüküm süren Osmanlı Devletinin ilk mescidi olarak kabul edilen Kuyulu Mescidin, Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin 400 çadırlık aşiretiyle geldiğinde ilk çadır kurduğu yer olarak biliniyor.

1276 tarihinden önce Ertuğrul Gazi tarafından yaptırıldığı belirtilen Kuyulu Mescit, II. Abdülhamit tarafından 1902 yılında aynı temeller üzerine inşa edilmiş ve daha sonra çeşitli onarımlar gördü.

Bilecik’in Söğüt İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Köprü Caddesinde yer alan Kuyulu Mescidin tuvalet ve şadırvan sorununa çözüm üretmek için Söğüt Belediyesi ve Kopuzlar Vakfı iş birliğine gitti.

Yapılan protokol ile Selçuklu mimarisinden örneklerin olacağı tuvalet ile şadırvan yapımı işine en kısa zamanda başlanacağı ve yıllardır çözüm bulunamayan konunun artık resmiyete kavuşarak sonuçlanacağı bildirildi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.