Kurallar Sonuç Veriyor

Kurallar Sonuç Veriyor
09.07.2020
278
A+
A-

Kurallar Sonuç Veriyor. Son 3 gün ortalamasında en düşük vaka sayısı Bilecik ve diğer 6 ilde. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında şu anda Dünya’da yaklaşık 12 milyon COVİD-19 vakası bulunduğunu ve 550 bine varan can kaybı yaşandığını hatırlatarak bu süreçte bir çok ülkenin sağlık sisteminin çökme tehlikesi yaşadığının altını çizdi.

Bakan Dr. Fahrettin Koca, Refah toplumlarında dinginliğin yerini kargaşanın aldığını belirtti, ülkemizin bir çok yönden iyi olmakla birlikte Türkiye’de ilk can kaybının açıklandığı gün olan 11 Mart 2020 gecesindeki acının hala devam ettiğini ifade etti. Koronavirüs sebebiyle yaşanan ölümlerin önlenebilir sebeplere bağlı olduğunu hep hatırlanmasını maskenin, sosyal mesafe olmadan koruyuculuğu olmadığını söyledi.

Covid-19’dan kaçınmanın mümkün olduğu belirten Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, hastalığa yol açan virüsün solunum yoluyla bulaştığını anlatıp tüm dünyada tartışılmaz bir tedbir olarak kabul gören, maske, sosyal mesafe ile el temizliğinin önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Her ne kadar yoğun bakımda kalma süreleri kısalsa da amacımız COVID-19’a yakalanmamak ve yaymamak olmalı dedi. Rehavete kapılmak hepimize zarar verir. Son bir hafta içinde Türkiye’de 18 bin kişiye kural ihlalinden yaptırım uygulandığı bilgisini paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, oysa kuralların zorunlu hale getirilmeden kendiliğinden oluşması gerektiğini, bugün 19 kişinin hayatını kaybettiğini, sanıyor musunuz bu 19 kişinin virüse yakalanmasının kendi kural ihlalinden kaynaklandığını, öyleyse yeniden düşünün derim diye ekledi.

Geçtiğimiz hafta bitmesi beklenen antikor testlerinin testi yaptırmak istemeyenler için iki yedek kişi belirlediklerini ancak 18 bine yakın eksiklerinin olduğunu projenin de uluslararası büyük boyutta olması dolayısıyla henüz sonlandırmadıklarını aktardı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, oysa tedbirlere uyumun kendiliğinden olması gerektiğini, yaptırıma hiç ihtiyaç duyulmamalı, maske mecburiyet getirilmiş olmasa bile kullanılmalı ve mesafenin hiç değilse saygının şartı olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de son 3 gün ortalamasıyla en çok vaka görülen illerin İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa olduğunu en az vaka görülen illeri listelerken de Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt Kırklareli ve Bilecik olduğunu açıkladı.

Tedbirleri göz ardı etmeyen başta Bilecik halkı olmak üzere tüm görevli personeller ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.