Küçükelmalı Tabiat Parkında Çalışmalar Devam Ediyor

Küçükelmalı Tabiat Parkında Çalışmalar Devam Ediyor
25.06.2019
392
A+
A-

Küçükelmalı Tabiat Parkında çalışmalar devam ediyor. Pazaryeri Kaymakamı Oray Güven ve Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Küçükelmalı Tabiat Parkında incelemeler de bulundu.

Belediye Başkanı Zekiye Tekin,  Pazaryeri’nin her bir köşesinin cennet gibi olduğunu belirterek, eşsiz doğal güzellikleri ile ünlü Pazaryeri’nin doğa turizminde adını duyuran ve yılda yaklaşık 50 bin misafir ağırlayan Küçükelmalı Tabiat Parkının ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Tekin, Pazaryeri Kaymakamı Oray Güven ile birlikte, Küçükelmalı Tabiat Parkında incelemelerde bulundu.

Tekin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Nezir Ayhan’ın gayretleriyle ve Orman Bakanı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir’in destekleri ile başlatılan, içinde kır lokantası, kır evleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, yabani hayvan gözetleme kulübeleri , su spor alanları, karavan kamp alanı, spor kamp alanı ve ilçenin gelişmesine katkı sağlayacak bir çok projenin olduğunu kaydederek, çalışmaların hızla devam ettiğini 2020 yılında yatırım tamamlanmış olacağını söyledi.

Küçük Elmalı Tabiat Parkı

Halkın ruh ve beden sağlığı ile rekreatif, kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak planlanan park, coğrafi konumu, topoğrafik yapısı, karaçam, kayın ve meşe benzeri yapraklı orman ağaçlarından oluşan doğal orman dokusu, içinde bulunan Küçükelmalı Göleti, kent gürültüsü ve kirliliğinden uzak temiz havası ile günübirlik ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

Küçükelmalı Tabiat Parkı halkın dinlenmesine, eğlenmesine, balık tutmasına ve yürüyüş yolları ile ormanın derinliklerine giriş imkanı sağlıyor.

Tam Bir Görsel Şölen Sizleri Bekliyor

Küçük Elmalı Tabiat Parkı, şehre çok yakın konumuna rağmen temiz havası ve şehrin gürültüsünden uzak ortamı, açık hava rekreasyon faaliyetlerine olanak sağlaması, özellikle sonbahar mevsiminde yeni rengine bürünen Tabiat Parkının tam bir görsel şölen sunması ile Bilecik’in özellikli alanlarından biridir.

Alanda domuz ve ayı yoğun olarak bulunmakta olan büyük memeli türlerdir. Bunların yanında tavşan, sansar, tilki gibi memeli türlerin yanında değişik kuş türleri bulunmaktadır.

El Sanatlarına Olan İlgiyi Artıracak

Küçükelmalı Tabiat Parkına gidilirken Kınık köyü içerisinden geçilmekte olup, Kınık köyünde el işçiliğiyle toprak ürünleri yapılmakta ve satılmaktadır. Tabiat Parkını gelen ziyaretçilerin, ekoturizm kapsamında yakın köylerin ekonomisine ve tanınırlığına katkı sağlarken, el sanatlarına olan ilgiyi de artıracağı düşünülmektedir.

Ayrıca önümüzdeki yıllarda Küçük Elmalı Tabiat Parkı yapılması planlanan orman evlerinde geceleme imkanı sağlanacağı öğrenildi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.