Küçük Tarım Alanlarına Safran Değer Katacak

Küçük Tarım Alanlarına Safran Değer Katacak
06.08.2019
427
A+
A-

Bilecik’te Küçük Tarım Alanlarına Safran Değer Katacak. Sinir sistemi uyarıcısı, iştah açıcı, adet söktürücü etkileri yanında
koku ve renk verici olarak da kullanılan Safran küçük tarım alanlarına değer katacak.

2018 yılında uygulamaya geçirilen ‘Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor’ programı kapsamında başlatılan ‘Küçük Alanlar Safran İle Değerleniyor’ projesinde çalışmalar devam ediyor.

Projesi kapsamında Bayırköy beldesi ve Yeniköy’de iki kadın çiftçinin bahçelerine safran dikiminde Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, 250 metrekare alana sahip iki bahçenin tel örgü ile çevrilmesi, safran tohumları ve ekimde kullanılacak talaş karşılandı.

Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü ile ortak yürütülen proje ile il genelinde küçük ölçekli arazilerin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve birim alanda yüksek verim alınması amaçlanıyor.

Bilecik’te küçük parçalı ve işlemesi zor tarım alanlarının bulunduğunu belirten Bilecik Tarım ve Orman Müdürü Müdürü Necmettin Yoldaş,
bu alanlarda yetiştiricilik yapılmasının çok zor olduğunun altını çizerek, tarıma kazandırılması için küçük alanlardan daha çok kazanç sağlayıcı ürünler yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bilecik’te toprak yapısı ve ilklim şartlarına uygun olduğu düşünülen en pahalı bitkiler arasında yer alan safran yetiştiriciliği ile ilgili demonstrasyon alanı kurulduğunu kaydeden Yoldaş, projede kadın çiftçilerin belirlenmesi, Yeniköy ve Bayırköy de ikamet eden kadın çiftçilere eğitim verilmesi, deneme alanlarının belirlenerek tel örgü ile çevrilmesi, Safran tohumlarının alınması gibi faaliyetlerin tamamlandığını, Safran ekimlerinin Ağustos ayı sonunda gerçekleştirileceğini ve Kasım ayında da hasat yapılacağını anlattı.

 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.