Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Alınan Kararlar

Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Alınan Kararlar
29.03.2020
263
A+
A-

Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Alınan Kararlar. Bilecik Valiliğinde gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar tüm ilçe, belde belediyeleri ve kaymakamlıklara gönderildi.

İçişleri Bakanlığının Bilim Kurulunun tavsiyeleriyle aldığı kararla Koronavirüs ile mücadele kapsamında şehirlerin izole edilmesi ve mecbur kalınmadıkça seyahat edilmemesi zorunlu hale getirildi. Bu itibarla Bilecik Valiliğinde Vali Bilal Şentürk Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar tüm ilçe,belde belediyelerine ve kaymakamlıklara gönderildi.

Bilecik Valiliğince gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi;

Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle İlimizde alınan ve alınacak tedbirlerin gözden geçirilmesi ve bu virüs nedeniyle şehirler arası seyahatlere getirilen düzenleme ile ilgili konuların görüşülmesi amacıyla; İlimiz Valisi başkanlığında, Belediye Başkanı, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı ve İl İdare Kurulu üyelerinin katılımıyla 28/03/2020 tarihinde saat 09.00’da yapılan toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır:

– İçişleri Bakanlığı’nın 28/03/2020 tarih ve 6009 sayılı talimatlarıyla Covit-19 virüsünün
yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla şehirlerarası otobüs ile seyahate düzenleme getirilmiştir. Söz konusu düzenleme ile tüm vatandaşların bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

​Bu amaçla; İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Mustafa BUDAK başkanlığında, Şube Müdürü Ercan GÖNÜLTAŞ, Bilecik Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Hikmet ŞENOL, Komiser Ramazan ÖNCÜ, Şoförler Cemiyeti Başkanı Selman AYDENİZ, BİLKOOP Başkanı Halil UYANIK ve Otogar Sorumlusu Onur AKGÜN’ün katılımıyla oluşturulan “Seyahat İzin Kurulu” İlimiz yeni otogarında faaliyete geçmiştir.

Şehirlerarası seyahat edecek vatandaşlarımız ile şehirlerarası otobüs işletmeciliği yapan
otobüslere seyahat izin belgeleri bu kurul tarafından verilecek, ayrıca, seyahat firmaları ile görüşülerek uygulamaya yönelik gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

İlçelerimizde de “Seyahat İzin Kurulu” oluşturularak Kaymakamlarımız tarafından konunun
takibi sağlanacaktır.

Otogarda sağlık kontrol noktaları oluşturularak, seyahat etmesine izin verilen gelen-giden
yolcuların ve görevlilerin sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Seyahat İzin Kurulunca otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri oluşturulup, emniyet müdürlüklerince gideceği İldeki ilgili birime bildirilecektir.

Sokağa çıkma yasağı olan (65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan) vatandaşlarımız mücbir durumda seyahat izin belgelerini Vefa İletişim Merkezinden alacaklardır.

İlimiz sınırları içerisinde otobüs güzergâhlarında mola verilen yerler kolluk ekipleri tarafından denetlenecek, sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacaktır.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan araçlar sadece il ve ilçe otogarlarından yolcu alabileceklerdir.

İlimizin Eskişehir, Burs, Kütahya ve Sakarya istikametlerin şehrin giriş ve çıkışında belirlenecek yerlerde kontrol noktaları oluşturulacaktır. Şahsi araçlarıyla seyahat eden vatandaşlarımız belirlenen bu noktalarda kolluk ekipleri tarafından gerekli kontrol ve bilgilendirme yapılacaktır. Mücbir bir sebep yoksa seyahat etmemeleri konusunda vatandaşlar uyarılacaktır.

İl merkezinde kolluk, ilçelerde kaymakamlıklar ve belediyelerce İl içi taşımacılık yapan kooperatiflerle görüşülerek, sefer sayısı ve hareketliliğin azaltılması konusunda çalışma yapılacaktır.

Umuma açık alanlarda (yol, meydan, çarşı, vb) toplu olarak bir arada bulunmak, gezinmek uygun olmayıp, bu durumda yoğunlaşma olan yerlere kolluk ve zabıta birimlerince müdahale edilerek, sosyal mesafe kuralına uyulması sağlanacaktır. İkazlara uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu hükümleri çerçevesinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu husus İl Hıfzıssıhha Kurulunca karara bağlanacaktır.

Piknik ve mesire alanlarına girişler hafta sonları kapatılacaktır. Hafta içi ise yoğunluk olduğu zamanlarda kolluk ekipleri ve belediye zabıtasınca yoğunluk olmaması konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.

İl merkezinde ve ilçelerimizde belediyelerin ilan vasıtalarıyla, camilerin hoparlörlerinden ve devriye gezen kolluk ekiplerinin kullandığı araçlardan sürekli olarak vatandaşlarımızın gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları ve evde kalmaları konusunda uyarı ve ikaz anonsları yapılacaktır.

Gıda ve diğer zaruri malzemelerin temininde sıkıntı yaşanmaması için başta belediyeler, esnaf odaları ve ticaret ve sanayi odaları ile diğer ilgili birimlerce gerekli tedbirler alınacaktır. Ayrıca: yukarıda bahsedilen malzemelerde fahiş fiyat uygulamasının önüne geçilmesi için bu kurum ve kuruluşlarca gerekli tedbirler alınacaktır.

Piyasada stokçuluk ve fiyat artışı yapılmasının önlenmesi amacıyla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından İl ve İlçelerinde gereken denetimler yapılacaktır.

Özel sektörde esnek çalışma modelinin uygulanabileceği dikkate alınarak, üretimin devamının sağlanması amacıyla Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince gerekli tedbirler alınacaktır.

Yaşanılan bu süreçte tarımsal üretimin sekteye uğramamasına özen gösterilecek, Tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımıza zaman zaman virüs riski konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır.

Tarımsal faaliyetler amacıyla başka illerden İlimize gelen/gelecek olan mevsimlik tarım işçileri ivedilikle belediye başkanlıkları ve muhtarlarca kolluk kuvvetlerine, tarım müdürlüklerine ve sağlık müdürlüklerine bildirilecektir. Tarım müdürlüklerince muhtarlarla hızlı iletişim için elektronik haberleşme sistemi oluşturulacaktır. Belediyeler ile muhtarlıklarca bu konuya gereken hassasiyet gösterilerek, bu kişilerin sağlık kontrolünden geçirilmesine müteakip uygun bir yerde konaklamaları sağlanacak, köylü vatandaşlarla bu aşamada temasları engellenecektir. Bu konuda muhtarlara gerekli bilgilendirme kolluk, sağlık ve tarım müdürlüklerince yapılacaktır. Söz konusu işçilerin sağlık durumları periyodik aralıklarla takip edilecektir. Bu konuda Kaymakamlıklar, kolluk birimleri, İl/İlçe Tarım Müdürlükleri İl/İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Muhtarlar sürekli koordinasyon içerisinde çalışacaklardır.

Yukarıda bahsedilen bütün hususlar ile ilgili İlçe Kaymakamlıklarımız da gerekli planlama, tedbir ve çalışmaları uygulayacaklardır.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.