Kırka ve Tozman Yolu Turizme Kazandırılacak

Kırka ve Tozman Yolu Turizme Kazandırılacak
21.07.2019
385
A+
A-

Kırka ve Tozman Yolu turizme kazandırılacak. Bilecik’in Yenipazar ve İnhisar ilçelerindeki ”Kırka ve Tozman Yolu”nun turizme kazandırılması için Valilik, Kaymakamlık, Belediye ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) iş birliğinde yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Vali Bilal Şentürk, Kaymakam Yavuz Kartal, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyeleri Nurfeddin Kahraman ve Refik Arıkan ile kırsal kalkınma uzmanı İsmail Şahinbaş Bilecik’in Yenipazar ile İnhisar ilçesinde bulunan, 16 kilometrelik Kırka Yolu ile Tozman Yolu’nun bulunduğu güzergahtaki dağlık arazide yaklaşık 4 kilometre yürüyüş yaparak, incelemede bulundu.

Vali Şentürk, tarihi yollarda gerçekleştirdikleri doğa yürüyüşünün ardından, İnhisar ve Yenipazar’da geçmişte ‘hac’ ve ‘haç’ yolu olarak kullanılan, Avrupa’dan İstanbul’dan gelip Kudüs’e oradan da Hicaz bölgesine uzanan yüzyıllar boyunca kullanılan güzergahı öğretim görevlisi ve teknik ekiple inceleme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Yöre insanın geçmişte kullandığı güzergahları da gezdiğini anlatan Vali Şentürk, 4 bölgede toprağı olan Bilecik’in doğal güzellikleriyle de görülmeye değer bir vilayet olduğunun altını çizerek, ”Biz bugün bir kısmını tattık. Bundan sonraki süreçte de ilimizin farklı noktalarındaki doğal yürüyüş parkurlarının, bitki örtülerinin, doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak ve bunu hem turizme katmak, hem de değer olarak bölge insanın da farkındalığını geliştirerek artırmak için çalışmalar yürüteceğiz. Gerek bitki örtüsü gerekse coğrafi şekiller açısından bir taraftan Köroğlu Dağları bir taraftan Sakarya Havzasındaki bitki çeşitliliğinin bu bölgede ne derece yoğunlaşmış olduğunu bugün gördük.  İstanbul’a 3 saat mesafede keza Ankara’ya aynı mesafede. 26 milyon nüfuslu bir coğrafyada özellikle görülmeye değer doğayla iç içe olmak isteyenler açısından harika güzergahlarımız var. Bunları zaman içerisinde turizme kazandıracağız.” diye konuştu.

Vali Şentürk, doğa yürüyüşü sırasında Muratça ve Harmankaya köyünde, Tabiat Parkı Harmankaya Kanyonunun da dış görünüşünü izleme ve inceleme fırsatı bulduğu belirterek,  köylerdeki tarihi dokuyu yansıtan ve ustalıkla planlanmış kerpiç ve ahşap evlerin ayrı bir güzellik kattığını ifade etti.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.