İpek Böcekçiliğinin Tüm Evreleri Kare Kare Kaydedildi

İpek Böcekçiliğinin Tüm Evreleri Kare Kare Kaydedildi
21.07.2019
340
A+
A-

Bilecik’te ipek böcekçiliğinin tüm evreleri kare kare kaydedildi. Osmanlı’dan bugüne Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan ipek ve ipek üretimi Bilecik’te yeniden bir ivme kazandı. Bilecik Valiliği ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü görevlilerinin çalışmalarıyla birlikte, son iki yılda gençlerin ilgisini çeken ipek böceği üretimi yeniden yaygınlaşıyor.

Osmanlı Devletinde 16. yüzyılın ortalarında özellikle Anadolu’da ilk olarak ipek dokumacılığına önem verilmiş ve yetiştiriciliğinin üzerinde fazla durulmamıştır. İpek hammadde doğu ülkelerinden temin edilerek dokumacılık faaliyetleri sürdürüldü.

İran ile çıkan savaşlar, ipeğin ülkeye girişini güçleştirmiş ve dokumacılığı zaman zaman büyük sıkıntılara düşürmüştür.

Doğu ülkelerinden temin edilemeyen ham ipekler, bir dönem batıdan getirildi ve ardından siyasi sebepler nedeniyle yeni bir çalışma şekline geçilerek, kozacılığın önü açıldı.

Kozacılığa atılan adımın ardından, Avrupa ülkelerinin dokumacılıkta kendilerini geliştirmesi ile birlikte dokumada düşüş yaşanırken, ipek üretiminde ise hammadde kaynağı haline gelindi.

Vali Bilal Şentürk’ün talimatı ile uzun bir çalışma sonucu ipek böcekçiliğinin tüm evrelerini valilik görevlilerince fotoğraf ve kamera ile kare kare kaydedildi.

Vali Şentürk, Bilecik’in köylerindeki evlerin mimarisinin, geçmişte ipek böcekçiliğinin ne kadar yaygın olduğunun kanıtı olduğunu ifade ederek, ”Zamanla bu yaygınlığını kaybetmiş maalesef dut bahçeleri de sökülmüş ama bugün bazı köylerimizde kısmen bu çalışmalar yapılıyor. Özellikle ekonomik değeri itibariyle 1,5 aylık çalışma gerektiren kazançlı bir üretim olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Vali Şentürk, ”İpek böcekçiliğinin ekonomik değerinin artmasıyla daha cazip hale gelmiştir. Ekonomik anlamda getirisi yüksek. Destek ve teşviklerde var, o yönüyle çiftçilerimizi bu işe ilgili olan arkadaşlarımızı bu alanda çalışmasını istiyoruz. Zaten yavrusundan koza alım sürecine kadar olan tüm süreçlerde önemli devlet destekler ve teşviklerde var. Karaköy’de de örnek çiftçimizin şuan üretim ünitesini inceliyoruz. Oldukça hevesli ve istekli olduklarını görüyoruz. Bu örnek alınarak daha da yaygınlaşmasını arzu ediyoruz. Kozabirlik’in de destekleriyle çalışmak isteyen vatandaşlara imkan sağlamak ve bu alanda da ilde yeni bir atılım başlatmak istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.