Harmankaya Kanyonu’nun Silüeti Bozuluyor Mu?

Harmankaya Kanyonu’nun Silüeti Bozuluyor Mu?
24.07.2019
948
A+
A-

Harmankaya Kanyonu’nun silüeti bozuluyor mu? Uludağ Dağcılık Derneği Spor Kulübü (ULUDAK) üyesi İsmet Şentürk bölgenin milli park ilan edilmesini istedi.

Kanyon geçişi ve dağcılık ile uğraşan sporcuların tercih ettiği Harmankaya Kanyonu’nu ilk kez 2003 yılında geçen  İsmet Şentürk aradan geçen 16 yıllık sürede kanyonun bir bölümünün tabiat parkı olarak tescil edilmiş olmasının yeterli olmadığını belirterek, bölgede çalışmaya devam eden taş ocaklarının, kanyonun silüetine zarar verdiğini söyledi ve yetkilileri bu doğa harikasına sahip çıkmaya davet etti.

Dağcılık ve kanyon geçişi yapan sporcuların sık sık ziyaret ettiği Bilecik’in Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasında bulunan Harmankaya Kanyonu’nda 260 hektarlık alan 2013 yılında tabiat parkı ilan edilmişti.

5 kişilik bir ekiple Harmankaya Kanyonunu ilk kez 2003 yılında geçtiğini anlatan Şentürk, aradan geçen 16 yılda, eskiden bütünüyle görebildikleri kayayı bugün taş ocaklarıyla birlikte izlemek zorunda kaldıklarını ve bölge insanının yetkililere sesini duyuramadığını kaydetti.

Şentürk, ”Bugün Harmankaya Kanyonunun üzerinde taş ocakları var ve gittikçe bu kayanın bütünlüğünü bozan, bir kanser gibi kayayı her geçen gün eriten çalışmalar var. Bölge halkı yıllardır mücadele vermesine rağmen, biz de dahil olmak üzere henüz yetkililere yeterince sesimizi duyurup, bu kayanın bütünün korunması konusunda bir başarıya ulaşamadık.”dedi.

Yıllardır mücadele ettiklerini anlatan Şentürk, ”Buradaki mermer ocaklarının kapatılmasını sağlayamadık. ‘Bir mermer için bu kayanın bütünlüğünün bozulmasına değer mi?’ Bunun değerlendirilmesini kamuoyuna sunuyorum.” diye konuştu.

ULUDAK üyesi Şentürk, doğayı seven, sağduyulu ve doğaya sahip çıkan insanlara seslenerek, ”Bu değerlerin gelecek nesillere aktarılamaması çok büyük kayıptır. Bu muhteşem kaya kütlesinin, yani Harmankaya’nın bir bölümü tabiat parkı olarak tescil edilmiş olsa da bu yeterli değil. Bu güzelliğin bütünün korunması gerekir. Bu kayanın korunması için bir kampanya başlatıp, halkımızı ve yetkililerimizi bu kayaya sahip çıkmaya davet ediyorum.” dedi.

Harmankaya Kanyonu ve yine yakın çevredeki Koyunlu Kanyonu’nun tam bir doğa harikası olduğunun altını çizen Şentürk, bölgenin milli park olma özelliklerinin fazlasıyla mevcut olduğunu ve bu ortak değerlere herkesin sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

Harmankaya Kanyonu, Bilecik’in İnhisar ve Yenipazar ilçeleri arasında yer almaktadır. Yerli-yabancı sporcuların ve turistlerin keşfettiği bir alan olması sebebiyle, halkın kültürel folklorik özelliklerinin yaşatılması ve tanıtılmasına katkı sunan, ülkemiz için önemli bir alandır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar II. Bölge Müdürlüğü Bilecik Şube Müdürlüğüne bağlı olan Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, kanyon yapısı ve manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun bir tabiat parçası olması yanında doğal, rekreasyonel ve görsel değerlerde barındıran açık hava rekreasyonel kaynaklarındandır.

Başta kanyon geçişi yapacaklar ve dağcıların tercih ettiği bir alandır. Kısa ve uzun yürüyüş yolları, manzara seyir alanları, piknik üniteleri, kuş gözlemi gibi etkinlikler sayesinde her kesimden ziyaretçilerimize eğlenceli ve heyecanlı zaman geçirme olanağı sağlamaktadır.

Tabiat parkının bulunduğu yöre, kırsal ağırlıklıdır. Yöre halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Şehirleşme az olduğundan ziyaretçiler kırsal yaşamı da rahatlıkla gözlemleyebilir.

 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.