Çiftçilerin Yeni Alternatifi Lavanta

Çiftçilerin Yeni Alternatifi Lavanta
02.08.2019
420
A+
A-

Çiftçilerin yeni alternatifi lavanta. Bilecik’in Bozüyük ilçesinde geçtiğimiz sene dikilen lavantanın hasadı gerçekleştirildi.

Lavanta yetiştiriciliğine ilgi duyan ve merak eden çiftçilerin büyük ilgi gösterdiği programda, Bilecik’in Bozüyük İlçesi İçköy Mahallesinde geçen yıl 10.7 dekar alanda dikilen lavantaların hasadı yapıldı.

Boyu 1 metreye kadar uzayabilen lavantanın çiçekleri ve sap kısmı kullanılırken, elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en çok yapılan 15 uçucu yağ arasında yer alıyor. Aynı zamanda sabun, ilaç sanayi, ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide de kullanılıyor. Lavanta çiçekleri sedatif etkisi sebebiyle çay şeklinde de kullanılmakta ve romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi de bulunmaktadır.

Çiftçinin yüzünü güldürdü

Çiftçilere örnek olması ve yeni bir gelir kapısı açılması adına lavanta yetiştiriciliğine önem veriliyor. Bozüyük’te bu sene ilk defa hasadı yapılan lavantanın beklenilenin üstünde verimi, çiftçinin yüzünü güldürdü.

İl genelinde alternatif ürünlerle çiftçilerimizin ekonomik seviyelerini yükseltmeyi amaçlayan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü kontrolünde gerçekleştirilen üretim, çiftçilere örnek olması ve yeni bir gelir kapısı açılması adına önem arz ediyor.

Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri hasat sırasında çiftçi ve çalışanlarına ziyarette bulunarak, çalışmanın başarılı olması dilediler.

Lavantanın 100 gram yağı 150-200 tl civarı

Yakın bir tarihte Bilecik’in merkez ilçesine bağlı Yeniköy köyündeki tarlasına lavanta eken Erdinç Şen, iki yıl gibi bir sürede elde edilen verimden çok memnun olduğunu belirterek, ”Dikildiğinden beri sulama yapılmadı, gübre verilmedi ve kıraç bir yere diktik. Buna rağmen çok güzel bir verim gösterdi. Yaptığım araştırmada Lavantanın yağı ve balı çok değerli olduğunu gördüm. 100 gram yağı 150-200 TL civarı , 1 dönüm araziden 10-12 kilogram civarı yağı çıkıyor. Balının kilosu ortalama 150 TL , ilaç yerine de geçiyormuş ve ayrıca turizm açısından da getirisi güzel. Önümüzdeki dikim mevsiminde 10 dekar ekmeği planlıyoruz” dedi.

Türkiye’de yerli ve yabacı turistlerin de tarlalarına ilgi gösterdikleri lavanta Bilecik il genelinde ekonomik açıdan çiftçiye katkı sağlayacak alternatif ürünlerden oluyor.

 

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.