Çiftçi Kendine Verdiği Zararın Farkında mı?

Çiftçi Kendine Verdiği Zararın Farkında mı?

Çiftçi kendine verdiği zararın farkında mı? Anız yangınları tehlike oluşturuyor. Köylünün hasat sonrası tarlalarında kalan bitki saplarını akşam saatlerinde ateşe vermesi çevre için tehlike oluşturuyor.

Anız yakmanın tehlikeli ve yasak olduğunun yetkililerce çok kereler dile getirilmesine rağmen köylü bundan vazgeçmiyor. Sözde gerekçelerle akşam saatlerinde ateşe verdikleri bitki saplarından kaynaklanan yangınlar sebebiyle birimler daha bir yangına müdahale etmeden diğerinin ihbarı geliyor. Anız yangınlarının ilk yağmurlara kadar devam edeceği endişesi sürüyor.

Çiftçiler sırf maliyetsiz olduğundan kendilerine, yaban hayata, ekolojik sisteme verdikleri zarardan bihaber tarlalarını sözde bir sonraki döneme hazırlıyor. İl Tarım ve Orman İşletme Müdürlükleri, Belde Belediye İtfaiye ekipleri, tüm birimler teyakkuzda.

Peki gerçekten bu işlem maliyetsiz mi? Çiftçi kendine verdiği zararın farkında mı? Yetkililerden aldığımız bilgilere göre kanaatimizce değil, Şöyle ki; Çiftçilerin kullandığı yöntem olan anız yakmanın yarardan çok zarar verdiği, bitkinin büyümesinde büyük rol oynayan toprağın canlı üst kısmının yani organik maddesinin de yandığı bilinmekte. Anızı yakılan toprağın erozyona karşı dayanıklılığı azalmakta, anız, değerli olan toprağı su ve rüzgar erozyonuna karşı korumaktadır. Böcek ve diğer zararlıları yok etmek, çeşitli hastalıkları önlemek, toprak işlemede kolaylık sağlamak ve anızın çok kolay, çabuk ve masrafsız şekilde yok edilmesi gibi gerekçelerle anızları yakılan topraklardaki kök çürüklüğü ve ekin kurdunun bu yöntemle yok edilmesi mümkün olmadığı gibi aksine takip eden yıllarda kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır. Yani kendi elleriyle topraklarına zarar veren, dolayısıyla zarar gördüğümüz bu yöntemden çiftçiler bir an önce vazgeçmeliler.

Diğer yandan anızlı toprakların yakılmasıyla başlayan yangınlarda biyolojik çeşitlilik yok edilmekte, yaban hayat zarar görmekte ve eko sistem tahribata uğratılmaktadır. Bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliği yani biyolojik çeşitlilik ne kadar fazlaysa yeryüzü o oranda yaşanabilir hale gelmekte, biyolojik çeşitlilik, eko sistemleri dengede tutmakta, gezegeni yaşanabilir hale getirmektedir. Biyolojik çeşitlilik, insanların sağlığını, çevreyi ve eko sistemleri desteklemektedir. Yani sırf çiftçi tarlasında yanlış yaptığı hasattan dolayı kalan bitki saplarını temizleyecek diye geleceğimiz yok olmaktadır.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.