Bu Kez Öğrenciler Sınıfta Bıraktı

Bu Kez Öğrenciler Sınıfta Bıraktı
23.07.2019
380
A+
A-

Bu kez öğrenciler sınıfta bıraktı. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından yapılan 2019 Yılı Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırmasında öğrencilerinden geçer not alamadı.

ÜNİAR tarafından üniversitelerin gelişim ve duyarlılıklarını artırmak ve veri sağlamak amacıyla kamuoyuyla paylaşılan raporda, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, geçen seneye göre, genel memnuniyet puanında dramatik düşüş gözlenen ilk on üniversite arasında yer aldı.

Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından kurulan ÜNİAR tarafından 2016 yılından bu yana her yıl düzenli olarak yapılan araştırma ile, lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerinden geri bildirimler toplanarak, Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlamak, üniversite öğrencilerinin deneyimlerini, memnuniyetlerini anlamak ve öğrenci deneyimini zenginleştirmek amaçlandı.

Araştırmada elde edilen bulgular, üniversitelerin gelişim ve duyarlılıklarını artırıp, veri sağlamak amacıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

ÜNİAR tarafından yapılan araştırmaların ardından, bazı üniversite yönetimlerinin raporlardan hareketle eksikliklerini gidermek, gelişmiş yönlerini ise sürdürmek için çalışmalar yürüttükleri gözlemlendi.

188 Üniversitede 35 binin üzerinde öğrenciden veri toplandı

ÜNİAR, en çok ilgi çeken raporu Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırmasını (TÜMA) ilk olarak 2016 yılında gerçekleştirdi. Tekrarını 2017 ve 2018 yaptıkları araştırmada Türk yükseköğretim tarihinde ulaşılabilen en yüksek örneklem kitlesine ulaşarak, 123 devlet ve 65 vakıf olmak üzere 188 üniversitede öğrenim gören 35 binin üzerinde
öğrenciden veri toplayarak bu yıl gerçekleştirdi.

ÜNİAR ayrıca Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması (DÜS) ve Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması (ÖDÜŞ) 2019 raporlarını da kamuoyu ile paylaştı.

Öğrenciler, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesini  puanlarıyla sınıfta bıraktı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ), 188 Üniversitenin yer aldığı Üniversitelerin Genel Memnuniyet Sıralamasında geçen yıla göre aldığı FF düzeyindeki 313 puanıyla 14 sıra geriye düşerek 149. sırada yer alırken, Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralamasında ise 123 üniversite arasında 95.sırada yer aldı.

BŞEÜ, üniversitelerin ”Öğrenim Deneyimi Tatminkarlığı” sıralamasında ise, FF düzeyindeki 44 puanıyla geçen yıla göre 21 sıra gerileyerek, 166.sırada yer aldı.

Üniversitelerin “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” sıralamasında BŞEÜ, 188 üniversite arasında FF düzeyindeki 59 puanıyla listenin 134. sırasında yer aldı.

Yine geçen seneye göre Akademik Destek ve İlgi puanında dramatik düşüş gözlenen ilk on üniversite arasında yer alan BŞEÜ, üniversitelerin ”Akademik Destek ve İlgi” sıralamasında FF düzeyindeki 51 puanıyla geçen seneye göre 25 sıra gerileyerek 158. sırada yer aldı.

BŞEÜ, üniversitelerin “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” sıralamasında 188 üniversite arasında 143. sırada yer alarak, geçen seneye göre Öğrenme İmkan ve Kaynaklarının Zenginliği puanında dramatik düşüş gözlenen ilk on üniversite arasında yer aldı.

Üniversitelerin “Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği” sıralamasında BŞEÜ, 188 üniversite arasında FF düzeyindeki 55 puanıyla 130. sırada yer aldı.

BŞEÜ, üniversitelerin “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” sıralamasında da öğrencilerinden geçer not alamadı ve FF düzeyindeki 50 puanıyla, 188 üniversitenin yer aldığı listenin 157. sırasında Memnuniyet Alan Düzey Özetlerinde ise 188 üniversite arasında 149.sırada yer alarak sınıfta kalmış oldu.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından yürütülen çalışmada 2017 ve 2018’de birinci olan Özyeğin Üniversitesi, öğrencilerin ”Genel Memnuniyet” sıralamasında 2019’da da birinci olarak bu başarıyı üst üste üçüncü kez elde eden üniversite oldu.

Bilecik şehir olarak ta üniversite öğrencilerinin memnuniyetsizliğini gideremedi

Türkiye’de öğrenciler öğrenim gördükleri sadece 26 şehirden memnuniyet hissederken, 45 şehir öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmayıp, öğrencilerin bu şehirden ve halkından ciddi anlamda
memnuniyetsizliği söz konusu oldu.  Araştırmanın en çarpıcı bulgusu ise bir önceki yıla oranla öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşatan illerde önemli bir artış görülmesi oldu.

ÜNİAR tarafından yapılan açıklamada, ”Üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır.
Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur.” ifadelerine yer verildi.

ÜNİAR tarafından yayınlanan Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri sıralamasında  İstanbul’un Asya ve Avrupa olarak 2 kez yer aldığı 82 sıralı listede, D düzeyindeki 61 puanıyla Bilecik 46. sırada yer alarak, öğrenci dostu olmayan şehirler sınıfına girdi.

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Sıralamasında ilk 3 Eskişehir, Aydın ve Antalya olarak belirlendi.

Raporlarının tamamına ulaşmak için tıklayın

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.