Biz Gene Aynı, İş Güvenliği Mi, O ne?

Biz Gene Aynı, İş Güvenliği Mi, O ne?
02.02.2020
314
A+
A-

Biz Gene Aynı, İş Güvenliği Mi, O ne? Her şeyin kağıt üzerinde olduğu ülkemizde elbetteki iş güvenliği konusununda aynı yerde olması şaşırtıcı değil.

Yurt dışında vatandaşlar kendi evlerinin çatısına çıkarken bile güvenlik önlemi alırken ülkemizde bu işin ticaretiyle ilgilenenleri dahi konuyu umursamayıp, klasik Türk’e bir şey olmaz yaklaşımıyla iş yaptıklarını görüyoruz. Oldu işte 6 metre yüksekte çalışan işçi iş kazası geçirdi. İncelense iş güvenliğiyle ilgili tüm işlemler yapılmıştır, işçiler kurs görmüştür, evrakları vardır, çünkü olmazsa para cezası kesilecek, işveren bunun bilincinde.

Peki iş kazası yaşandığında ne oluyor. Maddi manevi tazminat, gelirden yoksun olunduğu dönemlerin ücreti, hastane masrafları, uzuv kaybı varsa yada yaşanan kaza ölümle sonuçlandıysa bitti işveren, dükkanı kapatıp gitsin hele ki küçük işletmeler. Tabi bu söylediklerimiz kayıtlı işçiler için geçerli, kaçak çalıştırıldıysa malum maliyetler sebebiyle vay ki vay işletmenin haline.

Alt tarafı güvenlik önlemi alacaksınız aslında, kendiniz için, bırakın işvereni, çıkamam diyeceksiniz, ya da işçi reddediyorsa önlem almayı çalıştırmayacaksınız.

Bugün yaşanan kazada da aynı şekilde güvenlik önlemi alınmadan çıkılan bir fabrika inşaatından düşen Y.P yaralandı. Neyse ki Y.P. kazayı bacaklarında kırıklarla atlattı. İş arkadaşlarının ihbarıyla olay yerine sevk edilen 112 Acil Sağlık ekiplerince Bilecik Devlet Hastanesine kaldırılan Y.P tedavi altına alındı.

Ne güzel yeni yeni sektörler oluşturuluyor, birileri kanun çıkarıyor, birileri kanun üzerinden güzel paralar kazanıyor, ölen öldüğüyle, yaralanan acılar içinde hastaneye kaldırılıyor.

Haberi yeni sektörümüz Kişisel Bilgi Gizliliği Kanunuyla bitirmek isteriz, Bu da yeni bir sektör bir önceki mühendislerin, 4 yıllık mezunun kurs karşılığı işine yaramıştı, bundan da hukukçular faydalanacak gibi duruyor. Biz kısaca bilgi vermek isteriz, kişinin dini, bağlı olduğu parti, genetik haritası, mensubu olduğu tarikatı vs. bilgi kaydı yapmıyorsanız bu konu sizi ilgilendirmiyor. İşçiden aldığınız özlük dosyası bile kişisel bilgi içerse de kanunen yükümlü olduğunuz sebebiyle yaptırımı yok.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.