Bilecik’te Sokak Köpekleri Zehirlendi Mi?

Bilecik’te Sokak Köpekleri Zehirlendi Mi?
02.05.2020
365
A+
A-

Bilecik’te Sokak Köpekleri Zehirlendi Mi? Bilecik’te köpek ölümlerinin sebebi zehirlenme mi? Bilecik’te Köpekleri Kim Ya Da Kimler Zehirliyor? Bilecik’in iki farklı mahallesinden gelen köpek ölüm haberi sokak köpeklerinin kişi ya da kişilerce zehirlendi mi sorularını getiriyor.

Ertuğrul Gazi Mahallesi, Yediler Camii yakınlarında ve Hürriyet Mahallesinde aynı gece yaşanan köpek ölümlerine sosyal medyadan vatandaşlar tepki gösterdi. Köpekleri yerde yatar halde ağızlarından köpükler çıktığını fark eden hayvan sever vatandaşlar yoğurt yedirerek tedavi etmeye çalıştılar. Daha sonra Bilecik Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Tedavi Merkezinde tedavi altına alınan köpeklerden tüm müdahalelere rağmen 3 köpeğin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Öncelikle köpeğin zehirlendiğini, ishal, kusma, ağızdan aşırı salya akıntısı, aşırı heyecan, titreme, ağız-burun-anüsünden kan gelmesi, uyuşukluk, depresyon hali, ağız köpürmesi, kasılma ya da hareketsiz kalma felç gibi belirtilerden anlıyoruz. Köpeği ya da zehirlendiğini düşündüğünüz canlıyı bulduğunuz yerde veteriner hekime yardımcı olmak adına neden zehirlenmiş olabileceğine dair fikir yürütülebilecek madde varsa bunlar mutlaka bildirilmeli ki veteriner hekim buna göre tedavi belirleyebilsin.

Köpeği bulduğunuz yerde yaptığınız incelemede asit içeren bir madde bulduysanız kesinlikle kusturmayın, kusarken midede kalan asit yemek borusuna ve nefes borusuna zarar verip, kalıcı hasar oluşturabilir.

Kimyasal madde zehirlenmelerinde araştırmalarımıza göre en sık rastlanan belirti titreme ve kasılma olduğundan zehirlendiğini düşündüğünüz köpekte bu belirtiler varsa kimyasal maddeyle zehirlendiğini düşünüp, kusturabiliriz. Kusturmak için en basit yöntem ise ılık suyun içine bol miktarda tuz koyup, enjektör yardımıyla içirmenizdir. Bu işlemden sonra derhal veteriner hekime başvurmalısınız.

Tabi Bilecik’te yaşanan bu olayda geçen köpek zehirlenmesi eminim köpekle kalmamış, kedilerde zehirlenmiştir, doğaları gereği öleceğini anlayan kedi karanlık, kuytu köşeye gittiğinden bizim haberimizin olmaması olağan.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.