Bilecik’te Seraya Uyuşturucu Baskını

Bilecik’te Seraya Uyuşturucu Baskını
25.07.2019
538
A+
A-

Bilecik’te seraya uyuşturucu baskını. Bilecik’in Söğüt ilçesi Çaltı köyündeki sera ve eklentilerine Jandarma ekiplerince operasyon yapıldı.

167 kök kenevir bitkisi ile 357 kilo 580 gram kubar esrar ele geçirildi

Alınan duyum üzerine harekete geçen Jandarma ekipleri Bilecik’in Söğüt ilçesi Çaltı köyünde A.O.K. isimli şahsa ait sera ve eklentilerinde yaptıkları operasyonda 357 kilo 580 gram kubar esrar, boyları 2.5 ile 3.5 metre arasında değişen 167 kök kenevir bitkisi ele geçirdi.

Hakkında adli işlem başlatılan şüpheli A.O.K, sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine konuldu.

Artıları ve eksileriyle sürekli tartışmalara konu olan kenevir;

Türkiye’de 2016 yılında yayınlanan tebliğle kenevir ekimine Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Kütahya, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde izin verilmektedir.

Yeşil hazine olarak da  nitelendirilen kenevir,  liflerinden tekstil sanayinde, çekirdeklerinden de kozmetik sektöründe yararlanılıyor. Odunsu sapı ise, kâğıt ve kumaş üretiminde kullanılıyor. Ancak içinde barındırdığı thc (tetraidrocannabinolo) maddesi yüzünden kenevir bitkisinin bir çok ülkede üretimi denetim altında tutuluyor.

Kâğıt, kumaş ve gıda ürünlerinin yapımına, endüstriyel ve özel enerji üretimine katkısı olan ve aynı zamanda havayı temizlerken toprağı besleyen bir tek doğal kaynak bulunuyor o da kenevir.

Türkiye’de izinsiz olarak kenevir yetiştirmek yasak. Kenevir ekimi, Tarım ve Orman Bakanlığının izni ile yapılmaktadır. Bakanlık tarafından yapılacak tetkik ve değerlendirmelerin ardından talimat ile yeni ekim bölgeleri belirlenebileceği gibi mevcutta ekim yapılan iller de iptal edilebilmektedir.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.