Bilecik’te 10 Gölete 64 Bin Sazan Yavrusu Bırakıldı

Bilecik’te 10 Gölete 64 Bin Sazan Yavrusu Bırakıldı
12.07.2019
383
A+
A-

Bilecik’te 10 Gölete 64 Bin Sazan Yavrusu Bırakıldı. Bilecik’in ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir beslenme kaynağı olan ve sportif amaçlı balıkçıların gözdesi olan balıklardan, 10 gölete 64 bin adet sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Pelitözü Göleti’nde yapılan balıklandırma etkinliği Bilecik Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Emrah Celasin ve Müdürlük personellerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bilecik’te Pelitözü göletine 2 bin adet, Selöz göletine bin adet, Kurtköy göletine 15 bin adet, Gölpazarı İlçesi Akçay göletine bin adet, Osmaneli İlçesi Çerkeşli göletine 30 bin adet, Pazaryeri İlçesi Esemen göletine bin adet, 10 gölete 64 bin adet sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Böylelikle ‘Su Kaynaklarının Balıklandırılması’ projesi kapsamında Bilecik’te son 5 yılda 18 gölete 220 bin 500 adet sazan balığı yavrusu bırakılmış oldu.

Bilecik Tarım ve Orman Müdürlüğünce,Balık popülasyonunun devamının sağlanmasında amatör balıkçıların zaman yasağı döneminde avcılıktan kaçınmaları ve amatör avcılık kurallarına uymaları büyük önem taşıdığı, ayrıca günlük limit ve adet miktarlarına dikkat etmeyen amatör balıkçılara idari para cezası uygulandığı bildirilirken, balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara bağlı avcılık ile mümkün olduğu, tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkan tanınmasının sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ettiği kaydedildi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.