Bilecik Şehir Mezarlığında Son Durum

Bilecik Şehir Mezarlığında Son Durum
30.06.2020
314
A+
A-

Bilecik Şehir Mezarlığında Son Durum. Bilecik Şehir Mezarlığı kuvvetli yağışların ardından yine kaymaya devam ediyor.

Adeta kronikleşen heyelan sorunu nedeniyle daha önce de bir çok habere konu olan Bilecik Şehir Mezarlığındaki kayma devam ediyor. Bir çok mezarın zarar gördüğü Bilecik Şehir Mezarlığında yakınları bulunan vatandaşlar şikayetlerini dile getirmiş bizlerde haberlerimizde yer vermiştik. Son gelen görüntülerde de kaymanın devam ettiği, kaymanın önlenmesi adına yapılan fore kazık çalışmasından da sonuç alınamadığı ve yağışların ardından kazıkların toprak kaymasıyla birlikte ortaya çıktığı görülüyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğünün talebi ile 2015 yılında Bilecik Belediyesi tarafından başlatılan fore kazık çalışmaları ile mezarlık ve yolda oluşabilecek kaymaların önlemesi amaçlanıyordu. Bilecik Şehir Mezarlığı Fore Kazık Çalışmaları ile ilgili 2015 yılında Bilecik Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada, yaklaşık 512 adet fore kazık çalışması yapılacağı, günde 4 adet fore kazık çalışması gerçekleştiren ekiplerin 40 – 45 günlük çalışmalarının ardından herhangi bir kayma sıkıntısı yaşanmayacağı belirtilmişti.

2019 yılında ise, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden uzman bir heyet ile Bilecik Belediyesi Teknik Birim memurları tarafından söz konusu alanda gerekli incelemeler yapılmış, Bilecik Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından da ayrı bir inceleme yapıldığı belirtilmişti.

Tabi bu aradan geçen sürede yağışlar ardından meydana gelen kaymalar nedeniyle yine alanda çalışmalar devam etti. Karayolları 2019 yılında yağışlar nedeniyle toprak kayması yaşandığını fakat yola bir etkisi olmadığını dile getirmişti.

Ardından Bilecik Milletvekili Selim Yağcı konunun takipçisi olduklarını ve  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerekli ihalenin yapıldığını, çalışmalara en kısa sürede başlanacağını bildirmiş ve nitekim çalışmalar başlayıp tamamlanmıştı.

Fore kazıkların uygulanması ile birlikte adeta bir set çekilen şehir mezarlığının son görüntüleri suyun yine engel tanımadığını gözler önüne serdi. En üste bulunan toprak dolgu kuvvetli yağışların ardından suyun kuvvetine dayanamadı ve kaydı. Kayan toprak fore kazıkların görünmesine neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde bilindiği üzere Bilecik il merkezinde ve ilçelerde kuvvetli yağışlar yaşandı. Kuvvetli yağışların ardından yine vatandaşlarımız tarafından mezarlıkta yaşanan heyelanın devam ettiği bildirilse de biz daha önce aynı konuda bir çok haber yaptığımızı, yetkililerin konudan haberdar olduklarını hatta Bilecik Belediyesinin yeni mezarlık yeri ile ilgili açıklamalarının olduğunu bildirmiştik.

İleri tarihlerde yaşanacak olası kuvvetli yağışlarda şehir mezarlığında yaşanacak toprak kaymaları veya heyelanları görmemek vatandaşlarımız gibi bizimde tek dileğimiz.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.