Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Uygulanmaya Başlanıyor

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Uygulanmaya Başlanıyor
07.02.2022
105
A+
A-

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Uygulanmaya Başlanıyor. İnaktif aşı teknolojisi kullanılarak geliştirilen yerli aşı Turkovac 8 Şubat 2022 Salı gününden itibaren Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanemizde uygulanmaya başlanacak.

Bilecik İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan duyuruda, ”Yarın 8 Şubat Salı gününden itibaren Yerli ve Milli aşımız “TURKOVAC” Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanemizde uygulanmaya başlanacaktır. MHRS Web, MHRS Mobil, ALO 182 ve e-nabız üzerinden randevu olan 18 yaş üstü vatandaşlarımız aşılarını güvenle olabilirler.” ifadelerine yer verildi.

Ülkemizde görev yapmakta olan çok sayıda bilim insanının katkılarıyla Sağlık Bakanlığına bağlı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen ve 22 Aralık 2021 tarihinde acil kullanım onayı alan Turkovac yerli aşının faz 1, faz 2 ve faz 3 çalışmalarının ardından randevuya açılması ile birlikte, Bilecik’te de yarından itibaren uygulanmaya başlanacağı bildirilmiş oldu.

Bilecik’te 18 yaş üstü vatandaşlar Turkovac aşısı olmak için, Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü MHRS Web, MHRS Mobil, ALO 182 ve e-nabız üzerinden randevu alabilecek.

20 ayda seri üretime geçen ve Ülkemizi Dünya’da aşı üreten 9 ülkeden biri konumuna getiren yerli aşı Turkovac, Çinli aşı üreticisi Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac ile aynı grupta yani inaktif aşı teknolojisi kullanılarak geliştirildi. Coronavac’tan daha etkili olduğu belirtilen Turkovac’ın, ilk doz ve hatırlatma dozu olarak kullanılabileceği kaydedilmişti.

İnaktif Aşılar

Hastalığa neden olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan etkisizleştirilmiş virüs içeren aşılardır.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.