Bilecik Belediyesinden Duyurulur

Bilecik Belediyesinden Duyurulur
12.06.2020
268
A+
A-

Bilecik Belediyesinden Duyurulur. Bilecik Belediyesi, eski mezarlıkta yaşanan heyelan nedeniyle olası yeni mezarlık yerinin belirlenebilmesi için Bilecik Valiliğince komisyon kuruldu.

Kamuoyunun merak ettiği konu olan yeni mezarlık yeri için kurulan komisyona Bilecik Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünce belirlenen 6 yer sunuldu. Yer belirlemede dikkate alınan unsurların şehir merkezine uzaklık ve ulaşım şartları, temiz su kaynaklarının varlığı, şehrin hakim rüzgar yönü, toprağın yapısı, tarıma elverişli ya da orman arazisi olup olmadığı, kamulaştırma maliyetlerinin dikkate alındığı incelemenin ardından 6 ayrı yerin komisyana sunulduğu bildirildi.

İncelemelerin ardından Berkoz bağları bölgesinde iki ayrı yer, Pelitözü mezarlık ilave alanı, Çakırpınar köyü mezarlığı, mevcut mezarlığın alt bölgesi ve Selöz köyü mevkisinin uygun olabileceği görüşü netleşirken, mezarlığın hizmet süreleri de hesaplandı. Şehrin nüfus artış hızı ve ölüm oranları göz önünde bulundurularak, Berkoz bağları bölgesinin 100 yıl ve üstü, Pelitözü mezarlık ilave alanının 15 yıl, Çakırpınar köyü mezarlığının 10 yıl, mevcut mezarlığın alt bölgesindeki alanın 40 yıl, Selöz köyü yolu üzerindeki alanın ise 150 yıldan fazla hizmet verebileceği tespit edilmiştir. Tüm bu bilgi ve şartlar ışığında komisyon tarafından Berkoz Bağları mevkisi ile Selöz köyü değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışma hakkında Belediye Başkanlığı tarafından yapılması gereken bütün yazışmalar tamamlanmakla birlikte, Bilecik Belediyesi tarafından Selöz köyünün hava şartlarının olumsuzluğu ve mezar yeri kazma çalışmasının güçlüğü konusundaki tavsiye ve uyarılar da kurula sunuldu.

Daha önce de belirtildiği gibi, Bilecik Belediyesince 6 adet yer önerilmiş, komisyon bu yerleri incelemiş ve kabul edilen 2 öneri için toprak analizleri yaptırılmıştır. Selöz köyü yolu üzerindeki arazi olumlu yönde değerlendirildiği bildirildi.

Valilik başkanlığında kurulan ve belediyemizden bir üyenin de olduğu komisyonda, yeni mezarlık yeri ile ilgili karar netleşince kamuoyuna ve vatandaşlarımızın bilgisine sunulacağı Bilecik Belediyesinde duyuruldu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.