Bilecik Belediyesinden Duyurulur

Bilecik Belediyesinden Duyurulur
28.06.2021
159
A+
A-

Bilecik Belediyesinden Duyurulur. Karasu Ana Hattındaki Su Arızası İle İlgili Duyuru

İlimizin ana su besleme hattı olan Karasu hattında su patlağı meydana geldi. Mevcut hat, Bozüyük üzerinden 700mm (70cm) çapında çelik boruyla geliyor ve şehrimize Osmangazi Mahallesi Toplu Konut mevkiinden giriyor. Hattın Bozüyük’ten depolarımıza kadarki yönetim ve işletmesi Karasu İçme ve Kullanma Suyu İşletme Birliği tarafından yapılmaktadır.

Arıza, söz konusu hattın Toplu Konut (TOKİ) içerisinden geçerek depolarımıza gittiği güzergahta, hızlı tren yolunu geçtikten sonra meydana gelmiş. 24 Haziran 2021 Perşembe günü saat 19.00’da yaya kaldırımı ve yol arasından yüzeye vurunca fark edilen arızaya ilk olarak ekiplerimiz müdahale etmiş ve suyun şebeke suyu patlağı değil Karasu patlağı olduğu anlaşıldı.

İlk müdahaleyi belediyemiz iş makineleriyle yapan ekiplerimiz, hâlen daha Karasu İçme ve Kullanma Suyu Birliğine ekip, ekipman ve arşiv verileriyle destek olmaya devam ediyor. Bilecik Belediyesi olarak mevcut çalışmayı hızlandırmak için Karasu İçme ve Kullanma Suyu Birliğine destek olmayı sürdürüyoruz.

Söz konusu çalışmanın uzamasının ve bir türlü sonuçlanamamasının ana sebebi, hat güzergahındaki bölgenin TOKİ’ye, TOKİ yapılmadan önce yer tahsisi yapılması ve bu nedenle mevcut hattın güzergahının değiştirilmesi ve deplasesinin yapılmış olması olduğunu da kamuoyunun bilgisine sunarız.

Deplase sonrası, TOKİ inşaatından çıkan malzemenin doldurulmasına ek olarak zamanla yol güzergahının da yükselmesiyle hat ulaşılması güç derinliklerde kalmıştır. Mevcut durumda kazıyla yer tespiti ve tamiri için çalışmaya devam ediliyor.

Mevcut hat yüksek basınçlı bir hattır. 2008 yılında yaşanan patlaktaki deneyimi de gözeterek, çalışmalar temkinli bir biçimde sürdürülmüş, f2 m. derinliğe ve 15 m. kazı çapına ulaştıktan sonra ana hatta ulaşarak arıza hızlı bir şekilde giderilmiştir.

Onarım sonrası su basıncının düşüklüğü yüzünden bazı bölgelere su az basınçlı olarak veriliyor. Depolarımıza su girişinin tamamlanmasıyla basınç düşüklüğü yaşayan bölgelerde de akış normal hale gelecektir.

Emekleri için arızanın giderilmesinde çalışan tüm ekiplere, gösterdikleri sabır ve anlayış için hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.