Bilecik Belediye Başkanı Vurgun İddialarına Yanıt Verdi

Bilecik Belediye Başkanı Vurgun İddialarına Yanıt Verdi
18.02.2022
129
A+
A-

Bilecik Belediye Başkanı Vurgun İddialarına Yanıt Verdi. Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, açıklamasında şunları kaydetti:

Son günlerde Belediyemizi ve şahsımı hedef alan gerek ulusal gerekse de yerel basında yer alan iftira niteliğindeki sözde haberlere istinaden kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı duyulmuştur.

Öncelikle Pelitözü Mahallesinde imar rantı vurgunu şeklinde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki söz konusu bölgeyle ilgili imar planlarının yapılması işine ilişkin ihale, Açık İhale Usulü ile 15.03.2018 tarihinde 365 gün süre ile yapılmış ve bu tarihten itibaren ihaleyi alan Ankara İmar firması tarafından planlama çalışmalarına başlanmıştır. Söz konusu ihale 525 hektarlık alanda yapılmış olup, kurum görüşleri doğrultusunda 360 hektarın planlanması uygun bulunmuştur. Yani bu bölgenin imara açılacağı hususu 2018 yılından itibaren herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla, 31 Mart 2019 seçimlerinden önce yüklenici firma ile sözleşme imzalanmış ve imar planı çalışması zaten başlamıştır.

Pelitözü imar planı Bilecik Belediye Meclisi’nin 17.05.2021 tarih ve 63 sayılı kararı ile onaylanmış olup, 08.07.2021 tarih ve 93 sayılı meclis kararı ile kesinleşmiştir. Söz konusu onaylanmış plana ilişkin 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. Madde uygulaması (parselasyon) çalışmaları henüz başlamamış olduğundan bir rant da söz konusu değildir. Yani imar planı ile 18. Madde imar uygulaması arasındaki farkı dahi bilmeyen ya da bilmesine rağmen karalama ve iftira için her türlü yalanı utanmadan yazıp yayınlayan bu kişi ve kurumlara itibar edilebilmesine imkan yoktur. Tüm bunlara rağmen şahsım adına bu bölgeden alınmış tek bir metrekare dahi yer bulunmamakta olup, kendim ve ailem Pelitözü köyünden olduğumuzdan bahsi geçen bu alanlar atadan kalma topraklardır.

Pelitözü bölgesinde toplam 6642,53 m² alan Akaryakıt Tesisi olarak ilan edilmiştir. Söz konusu alan 3194 sayılı İmar Kanunu, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği ve Karayolu Kenarında Yapılacak ve Açılacak Tesisler Hakkında Yönetmelik ile diğer ilgili mevzuatlar doğrultusunda en uygun konumda belirlenmiştir. Zaten planda Akaryakıt Tesisi olarak tanımlanan alanda 3 ayrı parsel denk gelmektedir. Bu bölgede tarafıma ya da akrabalarıma ait yalnızca 1 parselin Akaryakıt Alanında kalıp kalmayacağı, parselasyon yani 18. Madde uygulaması yapıldıktan sonra ortaya çıkacak bir husustur.Daha önceden de belirtmiş olduğumuz üzere henüz imar uygulaması (parselasyon) yapılmayan bölgede kimin hangi alanda kalacağı yapılacak olan imar uygulamasından sonra belirlenecektir. Bu sebeple imar uygulaması yapılmadan önce bir rant oluşması durumu da söz konusu değildir. Ayrıca babama ait 212/97 numaralı 1593 m2 arazi üniversite alanında.. 215/8 numaralı 368 m2 arazi de Anaokulu alanında kalmaktadır. Başka da sadece babama ait arazi bulunmamaktadır.

Tamamı ile çamur at izi kalsın şeklindeki bir siyasetin sözcüsü olan yalan ve yanlış haber yapmaktan hiçbir rahatsızlık duymayan taraflı ve yanlı haber yapan sözde basın kuruluşlarına değerli halkımız tarafından itibar edilmediğini gayet iyi bir şekilde bilmekteyiz. Buna rağmen göreve başladığımız günden bu yana şeffaflık ve hukuka uygunluktan asla taviz vermeyen bir kurum olduğumuzu bir kez daha göstermek adına değerli vatandaşlarımıza bu açıklamaların yapılması gereği duyulmuştur. İlgili basın kuruluşlarına da gerekli tazminat davaları açılmıştır..

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.