Bilecik Belediye Başkan Vekili Muharrem Tüfekçioğlu Oldu

Bilecik Belediye Başkan Vekili Muharrem Tüfekçioğlu Oldu
03.03.2022
97
A+
A-

Bilecik Belediye Başkan Vekili Muharrem Tüfekçioğlu Oldu. Bilecik Belediye Başkan Vekilini belirlemek üzere Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi belediye meclis toplantı salonunda belediye meclis üyeleri gizli oy kullandı.

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in İçişleri Bakanlığınca tebliğ edilen karar ile anayasanın 127. maddesi 4. fıkrası ve 5393 sayılı kanunun 47.maddesi uyarınca bakanlık makamının 25.02.2022 tarihli onayı ile 2 ay süre ile görevinden uzaklaştırılmasının ardından, Semih Şahin’in görevine vekaleten devam edecek olan Bilecik Belediye Başkan Vekilini belirlemek üzere belediye meclisi seçime gitti.

Bilecik Belediye Başkan Vekili Seçimi öncesi yapılan bilgilendirmede, ”Belediye Kanunu’nun 45. maddesinde belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kura çekilir hükmü yer almaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Mustafa Sadık Kaya başkanlığında gerçekleşen belediye meclisinde, Bilecik belediye başkan vekilini belirlemek üzere belediye meclis üyeleri Millet İttifakı Adayı Muharrem Tüfekçioğlu ile Cumhur İttifakı Adayı Çetin Kaya arasında seçim yaptı.

25 oyun kullanıldığı Bilecik Belediye Başkan Vekili Seçiminde ilk turunda Çetin Kaya 10 oy alırken, Muharrem Tüfekçioğlu 15 oy aldı. Üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu sağlanamadığı için ikinci tur oylamalarına geçildi.

İkinci tur oylamalarında yine 25 oy kullanılırken Çetin Kaya 10, Muharrem Tüfekçioğlu 15 oy aldı. Üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu bir kez daha sağlanamadığı için üçüncü tur oylamaya geçildi.

Üçüncü tur oylamada, yine 25 oy kullanırken, Çetin Kaya 10 oy alırken, 15 oyla Bilecik Belediye Başkan Vekili Muharrem Tüfekçioğlu oldu.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.