Belediyeden Salgınla İlgili Açıklama

Belediyeden Salgınla İlgili Açıklama
18.02.2022
109
A+
A-

Belediyeden Salgınla İlgili Açıklama. Bilecik Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğünün il merkezinde bulantı, kusma ve ishal şikayetleri ile 15 Şubat 2022 tarihinde yaptığı yazılı basın açıklamasına cevap niteliğinde yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Bilecik Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada, Beylik Pınarı 1960’lı yılların arşiv belgelerinde de kayıtlı, eski şehir şebekesi besleme kaynaklarından biri olduğu ve 2003 yılında yeni şebeke yapımında analizlerinin yapılıp Ulutepe Depoya bağlandığı hatırlatılarak, Deponun Ana su kaynağının Karasu Hattı olduğu ve Beylik Pınarı Kaynağından gelen su miktarının çok düşük seviyede olduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamı ise şöyle;

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, 09 Şubat’ta Beylik Pınarı Su Kaynağından gelen su Ulutepe deposuna akarken, depodan alınan su numunelerin de NOROVİRÜS BULUNMADIĞI, TEMİZ ÇIKTIĞI bildirmiştir.

10 Şubatta İl Geneli SU ŞEBEKESİNDEN ALINAN 62 Adet NUMUNENİN ANALİZİ SONUCUNDA Mikrobiyolojik testin TAMAMI UYGUN (TEMİZ) OLDUĞU Belediyemize bildirilmiştir.

Belediyemiz Beylik Pınarı kaynağının kirlenmiş olabileceği şüphesine karşılık, İl Sağlık Müdürlüğü bilgisi dâhilinde 10 Şubat tarihinde kaynaktan numune alımı sonrası, suyun depoya akışını kesmiştir.

11 Şubatta Beylik Pınarı Kaptajından (kaynak noktasından) alınan numunelerde ise NOROVİRÜS BULUNDUĞU belediyemize bildirilmiştir. Zaten 10 ŞUBAT sonrası depoya kaynak suyu girişi olmamıştır.

Belediyemize ait 10 adet depomuzun tamamında Otomatik Klorlama Cihazı Aktif hizmet vermektedir ve Teknik Elemanlarımız sürekli kontrol ederek klorlamanın sürekliliğini sağlamaktadır.

Bu sonuçlar;
Depolarda virüsün olmadığını, su şebekesine virüsün erişmediğini ve klorlama faaliyetinin etkili bir şekilde yapıldığının göstergesidir. Depolardan alınan numunelerde tespit edilmiş bir kirlilik raporu şu ana kadar belediyemize ulaşmamıştır. Salgının ilk günlerinde Ulutepe depo hizmet sahası dışında bulunan Beylik Pınarı kaynağıyla hiç teması olmayan mahallelerden de belediyemize şikayetlerin gelmesi norovirüs salgınında ana şüphelinin su olmadığını destekler niteliktedir.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.