Batı Anadolunun İlk Çiftçisi Bilecik’te Yaşamı

Batı Anadolunun İlk Çiftçisi Bilecik’te Yaşamı
30.10.2020
280
A+
A-

Batı Anadolunun İlk Çiftçisi Bilecik’te Yaşamı. Bilecik Belediyesi’nin destekleri ile Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından Bilecik’te yürütülen kazı çalışmaları neticesinde, Batı Anadolu’nun en eski insanına ulaşıldı. Bilecik’te yapılan kazı çalışmalarında bulunan kemiklerin yaşı; günümüzden ortalama 8 bin 500 yıl öncesine dayanıyor.

Bilim insanları kazı çalışmaları neticesinde Batı Anadolu’nun en eski Neolitik Dönemi ergen insanına ait kalıntıların bulunmasının bölge tarihi açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Anadolu’nun bereketli topraklarında yapılan kazı çalışmaları her geçen gün tarihimize dair yeni bilgileri gün yüzüne çıkarıyor.

Bilecik Belediyesi’nin destekleri ile Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından Bilecik’te yürütülen çalışmalar Anadolu tarihine dair yeni bilgiler edinmemizi sağladı. Kazı ekibi sorumlusu Doç. Dr. Erkan Fidan; büyük bir özveriyle çalışan kazı ekibinin ulaştığı bilgileri sevinçle açıkladı. Fidan, kazı bölgesinde bulunan iskelet kalıntılarının, Batı Anadolu’nun en eski Neolitik Dönemi ergen insanına ait olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

BATI ANADOLU’NUN İLK ÇİFTÇİSİ BİLECİK’TE YAŞAMIŞ

Fidan yaptığı açıklamada; “İnsan kemiği tarihleme konusunda en güvenilir materyaldir çünkü yaşam süresi ağaç vs. gibilere göre çok daha kısadır. İskeletin tarihlemesi günümüzden önce 8471 ila 8612 yılları arasında olarak gelmiştir. Kazı sırasında iskeleti bulduğumuz tabakanın yaklaşık olarak günümüzden 8 bin 500 sene öncesine ait olduğunu tahmin ettiğimi söylemiştim. Bunun bire bir şekilde tutması sevindirici, ayrıca yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu göstermesi beni çok mutlu etti. Bu iskelet sadece Bilecik’in değil, Batı Anadolu’nun en eski Neolitik Dönem ergen insanı. Batı Anadolu’nun bilinen ilk çiftçisi de diyebiliriz” dedi.

Fidan açıklamasında ayrıca ‘’Kazı alanında başka bireylere ve hayvanlara ait kemiklerin de bulunduğu belirtildi. Büyük büyük atalarımızdan kalan bu kemiklerin detaylı incelemesi Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Laboratuvarında yapılacak. Yapılacak DNA analizleri sayesinde bulunan iskeletlerin cinsiyetine ne yediklerine ne içtiklerine, yaşamlarında ne işler yaptıklarına, geçirdikleri hastalıklara ve ölüm sebeplerine ulaşabilecek. Atalarımıza dair edineceğimiz bu bilgiler bugün yaşayan biz insanlar için aydınlatıcı bilgiler olacak. Atalarımızın hayat tarzlarına, sağlıklarına dair edineceğimiz en küçük bilgiler bugünkü insanlar olan bizlerin hayatlarına etki edecek önemli bilgiler olduğunu göz önünde bulundurmamız kazıların önemini anlamamız için yeterli olacaktır.

Fidan açıklamasının devamında Bilecik’in Bahçelievler Mahallesinde bulunan yerleşkenin günümüzden 9 bin sene önce (M.Ö. 7000) kurulduğunun da yine bir TÜBİTAK raporu ile belgelendiğini söyledi. Fidan; “Yerleşimin ne zaman terk edildiğine dair henüz bilgi sahibi değiliz. Fakat bu bölgedeki yaşamın bin yıllık bir zamanı kapsadığı ve günümüzden 8 bin sene önce yani MÖ 6000’ler civarında Neolitik yerleşmenin son bulduğunu düşünüyorum. Yerleşmenin sonunu anlamak için de protokole uygun olarak yıl sonundan önce yeni analizler yaptıracağız. Başta Semih Şahin olmak üzere, sizlerin nezdinde Bilecik Belediyesi’ne destekleri için teşekkür ederim” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

BAŞKAN ŞAHİN:

‘’İLERLEYEN DÖNEMLERDE KAZI ALANINI TURİZME KAZANDIRMAK İSTİYORUZ’’

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin ise “Şehrimizin böylesine eski bir yerleşkeye ev sahipliği yapması bizim için oldukça sevindirici. Hem tarihimize dair böyle bilgilere sahip olabilmek hem de atalarımızın yaşayışlarına dair bilgi edinebilmek bizim için mutluluk verici. İlerleyen dönemde yapılan kazı çalışmalarının şehrimizin kültür ve turizmine büyük katkı sağlayacağına inancımız sonsuz. Tüm kazı ekibine özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkür ederiz” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.