Balkona Düşen Ebabil Kuşu, Telbiye Duasına Tepki Verdi

Balkona Düşen Ebabil Kuşu, Telbiye Duasına Tepki Verdi
15.07.2019
603
A+
A-

Balkona düşen Ebabil Kuşu, Telbiye Duasına tepki verdi.  Bilecik’te balkona düşen ebabil kuşunu kendi başına yaşayacak duruma gelene kadar sahiplendi.

Bilecik’in Osmaneli İlçesinde yaşayan Murat Şahin, hacı uğurlamasına gitti. Hacı uğurlamasından dönen Şahin, geri geldiğinde çocukları tarafından balkonlarında kuş olduğunun söylenmesi üzerine balkona çıktı. Yerde çırpınan kuşu eline alan Şahin, herhangi bir yarası var mı diye kontrol ettiği ebabil kuşunun, kafasını dahi çeviremediğini fark etti.

Uçamayan kuş için belediye veterinerini arayan Şahin, o esnada hacı uğurlamasından gelen ‘Lebbeyk Allahümme Lebbeyk’ seslerini duyan kuşun hareketlendiğini ve sesin geldiği tarafa hareket dahi ettiremediği başını çevirdiğini söyledi.

Şahin, kuşun tedavilerinin kendisi tarafından yaptırılacağını, sağlığına kavuşuncaya kadar kendisi ve ailesi tarafından bakılacağını sözlerine ekledi.

Kuran-ı Kerim’de adı geçen nadir kuşlardan biri olan Ebabil Kuşu, Sağangiller familyasındandır ve üreme zamanları dışında  sürekli havada olmaları ve uçarken kanatlarını kapatmamalarıyla diğer kuşlardan ayrılırlar. Genellikle kırlangıçlarla karıştırılsa da kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavislidir.

Telbiye, kelime manası icabet etmek demektir. Hac ve umre için niyet eden kişi, ihrama girdiği andan bir takım vecibeleri yerine getirinceye kadar telbiye zikrini söyler. Zikir şöyledir;

“Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, Lebbeyke la şerike leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-nimete leke ve’lmülke la şerike leke”

“ Tekrar tekrar icabet sana ya Rabbi, tekrar icabet sana. Senin ortağın yoktur. Her emrini ifaya hazırım. Hiç şüphe yok ki, hamd ve nimet sana mahsustur. Mülk senindir. Bunların hiç birinde senin ortağın ve benzerin yoktur”

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.