AFAD’a Nasıl Gönüllü Olurum

AFAD’a Nasıl Gönüllü Olurum
24.02.2020
305
A+
A-

AFAD’a Nasıl Gönüllü Olurum. Bilecik İl Afet Acil Durum Müdürlüğünden AFAD’a gönüllü olmak isteyenler için, nasıl gönüllü olunacağına dair, gönüllülük esaslarını konu alan bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamasında AFAD şunları kaydetti;

GÖNÜLLÜ OL;

Gönüllülerin afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol alması ve faaliyetlere destek vermesi günümüzde afet yönetiminin önemli bir unsurunu oluşturmaktadır. Bu nedenle ülkemizde gönüllülerin afet yönetimi süreçlerine dahil edilmesi, bu kapsamda görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin desteklenmesi ve performanslarının izlenmesi önem arz etmektedir. AFAD, bu düşünceden hareketle Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Şubat ayı temasını “Gönüllü ol” olarak belirledi.

AFAD Gönüllüsü Kimdir?

AFAD Gönüllüsü, tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilerdir.

AFAD Gönüllülüğünün Hedefleri Nelerdir?

• Afet ve Acil Durumlarda yürütülecek faaliyetlerde, refleks ve inisiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek, AFAD ekipleri ile organize bir şekilde çalışabilecek gönüllülerin kazanılması, sistem içerisinde tutulması ve teşvik edilmesini sağlamak.
• AFAD Gönüllülerinin yetkinliklerinin eğitimler, faaliyetler ve tatbikatlarla geliştirilmesini sağlamak.
• AFAD Gönüllülerinin gücünü harekete geçirerek, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek.
• Afet ve acil durumlardan etkilenmiş topluluklara daha etkin bir hizmet sağlamak.
• Toplumda gönüllülük bilincini yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak.

Nasıl Gönüllü Olurum?

AFAD Gönüllülük Sistemine başvurular e-devlet üzerinden alınmakta olup başvuru yapan kişiler SMS ve e-mail yoluyla portala (https://gonullu.afad.gov.tr) yönlendirilmektedir. Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebilecektir.

İlimizde bu gün itibariyle 187 AFAD Gönüllüsü bulunmakta olup, AFAD Gönüllüsü olmaya istekli 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlarımızı Gönüllü olmaya davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

24.02.2020
Bilecik İl Afet Acil Durum Müdürlüğü

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.